W ramach realizowanego w klasach I - III projektu antynikotynowego uczniowie wraz z wychowawcami kolorową kredą rysowali na parkingu szkolnym hasła i sytuacje związane ze szkodliwością i skutkami palenia tytoniu, promowali zdrowy tryb życia. Rysunki były bardzo pomysłowe i oryginalne oraz wzbudzały zainteresowanie uczniów całej szkoły.
Aktualności
Profilaktyka antynikotynowa
- 25
Dzień dziecka
1 czerwca 2023r. obchodziliśmy Dzień Dziecka. To był dzień zabawy i sportu. Rozpoczął się meczem piłki nożnej, w którym uczniowie zmierzyli się z mieszaną drużyną składającą się z rodziców, nauczyciela i druhów z OSP w Mędrzechowie. Tym razem zwyciężyli dorośli otrzymując "Puchar przechodni", o który uczniowie powalczą w przyszłym roku. Ze zwycięską drużyną powalczyły również dziewczyny z klasy ósmej rozgrywając trzy sety meczu siatkówki. Nie udało się pokonać dorosłych, ale wszyscy dobrze się bawili.
Nie zabrakło smacznego jedzenia, napojów oraz pysznych lodów. Uczniowie mieli możliwość poczuć się przez chwilę jak strażacy, dzięki naszym druhom z OSP w Mędrzechowie. Oglądali również przygotowany przez uczennice klasy ósmej układ taneczny do piosenki "Waka Waka (This time for Africa)". Mogli też sami spróbować zatańczyć przygotowany układ. Nie mogło zabraknąć elementu edukacyjnego. Na korytarzu została przygotowana była wystawka dotycząca zasad zdrowego stylu życia.
Każda klasa mogła przygotować dla siebie indywidualne aktywności - gry planszowe, turnieje na konsoli, dyskotekę, filmy. Dzięki temu wszyscy mogli spędzić ten czas tak jak chcieli.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom, druhom OSP oraz sponsorom za przygotowanie wszystkich atrakcji.
78
Dzień Dobrych Uczynków na lekcjach matematyki
19 maja przypada Dzień Dobrych Uczynków. Pomysłodawcą święta jest Fundacja Ekologiczna Arka. Jej członkowie wpadli na taki pomysł w 2005 roku i do dziś promują tę inicjatywę w społeczeństwie. Arka zachęca do dobrych uczynków zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt czy środowiska naturalnego. Pomysł ARKI zyskał sporą popularność i do akcji przez lata włączało się wiele firm, instytucji czy mediów.
Co to jest dobry uczynek? Czy warto pomagać? Jak być życzliwym? Tego dnia, razem poszukajmy odpowiedzi na powyższe pytania. Pomagać można na co dzień, a o dobroci świadczą nie tylko wielkie czyny, ale małe uczynki na miarę naszych możliwości.
Jak pomagać?
Każdy może zrobić to według własnego pomysłu. A oto kilka przykładów:
- Bądź miły! - uśmiechnij się do innych lub powiedz komuś komplement
- Pomóż innym w potrzebie
- Zadzwoń do kolegów lub koleżanek, z którymi dawno nie rozmawiałeś
- Pomagaj we własnym domu - mama się ucieszy, gdy umyjesz za nią naczynia lub poodkurzasz dom
- Pobaw się z młodszym rodzeństwem
- Wyjdź z psem na spacer
Dobre uczynki warto sprawiać nie tylko ludziom i zwierzętom, ale i naszemu środowisku:
- Posprzątaj śmieci w najbliższej okolicy
- Oszczędzaj energię elektryczną odłączając urządzenia, gdy nie są używane
- Wyłącz światła tam gdzie nie są one potrzebne
- Oszczędzaj wodę
- Zasadź drzewo
Dzień Dobrych Uczynków jest integrującym świętem wszystkich osób, dla których gest pomocy staje się symbolem trwałych więzi społecznych.
Pamiętaj!
Dobro powraca!
W związku z obchodami Dnia Dobrych Uczynków - na lekcjach matematyki uśmiechnięci uczniowie klas 4, 5 i 6 rozwiązywali tematyczne zadania matematyczne.
3Organizatorami akcji: „Dzień Dobrych Uczynków”
byli: mgr Dorota Wróbel, mgr Mirosław Warias
Do udokumentowania wydarzenia wykorzystano sprzęt pozyskany w ramach programu:
„Laboratoria Przyszłości” #laboratoriaprzyszlosc
6. edycja Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego
15 maja 2023 r. ruszyło głosowanie na zadania w ramach 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.
Mieszkańcy powiatu dąbrowskiego mogą oddać głos tylko na jedno spośród 36 zadań o zasięgu regionalnym oraz jeden głos na zadanie ogólnowojewódzkie zgłoszonych w subregionie tarnowskim.
Starostwo Powiatowe Dąbrowy Tarnowskiej zachęca do oddania głosu na zadanie pn. „15 sierpnia – Powiat Dąbrowski pamięta”, które zostało zgłoszone do dofinansowania w ramach 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego przez Starostę Dąbrowskiego Lesława Wieczorka.
Projekt „15 sierpnia – Powiat Dąbrowski pamięta” zakłada organizację w sierpniu 2024 roku wspaniałego koncertu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” należącego do największych na świecie zespołów artystycznych. Koncert Kalejdoskop Barw Polski trwający z reguły około 2,5 godziny, to wybór pieśni i tańców pochodzących z różnych zakątków Polski. Prezentują one folklor wsi i miasteczek, ale często są to tańce narodowe, które „Mazowsze” także ma w swoim repertuarze. Podczas koncertu widzowie mogą wraz z artystami „Mazowsza” przemierzyć całą Polskę. Poznać nie tylko charakterystyczne dla poszczególnych regionów tańce, przyśpiewki i muzykę, ale również przyjrzeć się pięknie wykonanym i zdobionym kostiumom, które cieszą oko.
O tym czy wyżej wymienione przedsięwzięcie zostanie zrealizowane zdecydują głosy mieszkańców powiatu. Starostwo Powiatowe zachęca do aktywnego udziału w głosowaniu i do oddania głosu na projekt „15 sierpnia – Powiat Dąbrowski pamięta”. Każdy oddany głos jest bardzo ważny!
Szczegóły głosowania, zasady oraz właściwe pliki do pobrania pod linkiem:
Wyjazd uczniów klas I- III do zoo do Krakowa
Dnia 16.05.2023r. uczniowie młodszych klas udali się na wycieczkę do krakowskiego ogrodu zoologicznego. Celem wyjazdu było wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w ZOO oraz kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania w miejscach publicznych i przyjemne spędzenie dnia. Dzieci z wielkim entuzjazmem na nowo odkrywały świat flory i fauny. Wyjazd okazał się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Pobyt w ZOO dostarczył wiele wrażeń i radości. Dzieci wróciły do domów trochę zmęczone, ale bogatsze o nowe doświadczenia.
75Do udokumentowania wydarzenia wykorzystano sprzęt pozyskany w ramach programu:
„Laboratoria Przyszłości” #laboratoriaprzyszlosc
.
Klasa II w "podróży" do Włoch
Uczniowie klasy II zakończyli projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa w roku szkolnym 2022/2023. Podczas realizacji ostatniego modułu wybrali się w podróż po Europie czytając lekturę "O psie, który jeździł koleją". Tym razem poznali malownicze zakątki Włoch. Zostali zaznajomieni z największymi miastami tego kraju, klimatem tam panującym oraz roślinnością. Wiele emocji wzbudził wulkan Etna, który znajduje się na Sycylii. Następnie pracując w grupach wykonali zadania związane z lekturą.
47
Konkurs na najładniejszy wystrój klasy
W roku szkolnym 2022/2023 Samorząd Szkolny wyszedł z inicjatywą zorganizowania konkursów na najładniejszy wystrój klasy: jesienny, zimowy oraz wiosenny.
Konkurs podzielony został na dwie grupy:
Grupa 1: klasy I-III
Grupa 2: klasy IV-VIII
We wszystkich trzech konkursach w grupie pierwszej na najwyższym stopniu podium znalazła się klasa I. W grupie drugiej bezkonkurencyjna była klasa VI. Docenione zostały ręcznie wykonane dekoracje oraz ich różnorodność.
18Do udokumentowania wydarzenia wykorzystano sprzęt pozyskany w ramach programu
Laboratoria Przyszłości.
3 Maja - Święto Konstytucji
Dnia 27 kwietnia 2023r. o godzinie 11:00 odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 232 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie pod kierunkiem Pani mgr Ewy Wolińskiej, Pani mgr Magdaleny Karczmarczyk, Pani mgr Anny Waś, Pani mgr Pauliny Koziara, Pani mgr Martyny Misiaszek przygotowali i zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który upamiętnił to ważne dla nas wydarzenie. Nad sprawnym działaniem sprzętu nagłaśniającego czuwał Pan mgr Grzegorz Marszałek.
Zapraszamy wszystkich na uroczyste obchody Święta Konstytucji organizowane przez Urząd Gminy dnia 03.05.2023r. Szczegóły dotyczące harmonogramu uroczystości można wyświetlić na stronie Gminy Mędrzechów: www.medrzechow.net.
35Wydarzenie zarejestrowano urządzeniami zakupionymi w ramach programu Laboratoria Przyszłości #laboratoriaprzyslosci
Konkurs ekologiczny "eko-zabawka", "eko-gra" rozstrzygnięty!
Dnia 26.04.2023r. ogłoszono wyniki konkursu ekologicznego zorganizowanego przez Panią mgr Sabinę Curyło oraz Panią mgr Annę Waś.
Laureaci przedstawiali się następująco:
W kategorii klas I - III:
miejsce I - Liliia Vasylenko
miejsce II - Krystian Zych
miejsce III - Mikołaj Pyzik, Adrian Pyzik
W kategorii klas IV - VIII:
miejsce I - Patryk Rachmaciej
miejsce II - Paweł Rachmaciej
miejsce III - Zuzanna Szczepanek, Szymon Szczepanek.
Celem konkursu było pogłębienie wiedzy uczniów na temat zagadnień z zakresu ekologii i ochrony środowiska, rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz rozbudzanie zainteresowań ekologicznych uczniów, rozwijanie wyobraźni i fantazji, rozwijanie zdolności ekologicznych uczniów, wdrażanie do estetycznego wykonywania prac plastyczno-technicznych głównie z materiałów ekologicznych oraz prezentowanie i honorowanie dokonań uzdolnionych technicznie młodych konstruktorów.
Dziękujemy naszym sponsorom: Panu Marcinowi Strzesak oraz Państwu Katarzynie i Bartoszowi Wnękom za pomoc finansową oraz wsparcie naszych działań.
Laureatom zaś serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Zachęcamy wszystkich uczniów do czynnego włączania się w akcje i konkursy proponowane przez naszą szkołę!
16Do udokumentowania wydarzenia wykorzystano sprzęt pozyskany w ramach programu
Laboratoria Przyszłości.
Matematyczny Dzień Ziemi
Dnia 22 kwietnia miliony ludzi na całym świecie świętowało Dzień Ziemi, bo idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu czy wieku. Obecnie jest to największe ekologiczne święto świata, organizowane w 192 krajach od 1970 roku. Dzień Ziemi to okazja do promowania proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Święto to jest również szansą na poprawę świadomości ludzi dotyczącą niszczenia środowiska naturalnego.
Również w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi. Uczniowie klas 4 – 6 na lekcjach matematyki rozwiązywali ćwiczenia i zadania kształtujące świadomość ekologiczną.
Organizatorami akcji: „Dzień Ziemi” byli: mgr Dorota Wróbel, mgr Mirosław Warias.
Do udokumentowania wydarzenia wykorzystano sprzęt pozyskany w ramach programu:
„Laboratoria Przyszłości” #laboratoriaprzyszlosc
Robotyka na lekcjach w klasie V
- 1
Wykorzystywanie robotów na lekcjach w klasie piątej i szóstej w ramach LP
- 2
Zbieraj baterie i telefony!
Od dnia dzisiejszego nasza szkoła przystępuje do Ogólnopolskiego Programu dla Szkół ZBIERAJ BATERIE. Program na na celu nie tylko ochronę środowiska naturalnego, ale i edukację społeczeństwa w zakresie szkodliwości przetrzymywania lub wyrzucania do koszów odpadó takich jak: zużyte baterie i akumulatory, stare telefony komórkowe. Zachęcamy rodziców i uczniów do wzięcia udziału w programie.
Co należy zrobić? Naszym zadaniem jest zbieranie wyżej wymienionych niebezpiecznych odpadów i przynoszenie ich do szkoły. Ważne jest, aby nie były one przetrzymywane zbyt długo ze względu na możliwość przedostawania się ssubstancji toksycznych do środowiska. Zadaniem szkoły będzie odesłanie każdej partii zebranych baterii, akumulatorów i telefonów do Biosystem S.A.
Miejmy na uwadze dobro naszej planety i włączmy się w akcję.
Królestwo kwiatów
Uczniowie klasy czwartej na zajęciach rozwijających z przyrody pod kierunkiem Pani mgr Marioli Saletnik zajęli się ukwieceniem swojej klasy. Dzieci przynosiły zaszczepki oraz już posadzone kwiatki. Wspólnie wybieraliśmy dla nich jak najlepsze miejsce, oświetlenie. Jak nam wiadomo kwiaty dostarczają nam tlenu, a usuwają dwutlenek węgla z powietrza. Ponadto poprawiają humor, dodają energii, pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Kwiaty doniczkowe to więcej niż ozdoba domu czy klasy. Dlatego zachęcamy pozostałą społeczność szkolną do ukwiecenia swoich klas.
Uczniowie klasy IV, pod okiem Pani mgr Marioli Saletnik doskonalą swoje umiejętności w rozpoznawaniu i pielęgnacji kwiatów doniczkowych. Kto zna się na pielęgnacji kwiatów, ten wie, że nie jest to proste. Wymaga cierpliwości i systematyczności. Każdy kwiat ma inne potrzeby i wymagania. Trzymamy kciuki za naszych czwartoklasistów i czekamy na jeszcze ciekawsze okazy.
18
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej 2023
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach szkolnych, gminnych oraz powiatowych w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Konkurs ten wymaga zapoznania się z bardzo obszernym materiałem zawierającym zarówno aspekty historyczne jak i fachową wiedzę. W tegorocznych eliminacjach szkolnych uczniowie zmierzyli się z wieloma pytaniami testowymi m.in.:
Od którego roku funkcjonuje krajowy system ratowniczo-gaśniczy?
a) 1992 r.
b) 1994 r.
c) 1995 r.Od którego roku datuje się powstanie pierwszych harcerskich drużyn pożarniczych?
a) 1916r.
b) 1919r.
c) 1921r.Muzea, jako budynki można zaliczyć do kategorii zagrożenia ludzi:
a) ZL I
b) ZL IV
c) ZL VW tym roku do eliminacji gminnych przeszło 7 uczniów w grupach wiekowych I-IV, V-VIII. Do następnego etapu dostali się:
Dawid Jasak - kl. IV,
Szymon Pinas - kl. IV,
Szymon Szczepanek - kl. VI
Bartłomiej Piątek - kl. VI
Opiekę nad naszymi uczniami sprawowała p. mgr Jolanta Kogut-Stachura.
Dnia 13.04.2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach powiatowych, które odbyły się w Centrum Polonii w Brniu. Bartłomiej Piątek przeszedł do etapu drugiego eliminacji powiatowych polegającego na udzielaniu odpowiedzi ustnych. Niestety tym razem nie udało się zakwalifikować do etapu wojewódzkiego.
Gratulujemy naszym uczniom wytrwałości i wiedzy pożarniczej. Może pewnego dnia będą wykonywać ten szlachetny zawód.
4
#NieSpieczRaka
Choć tego jeszcze nie czuć, to powoli zbliżamy się do lata. Należy pamiętać aby ZAWSZE chronić się od słońca, niezależnie od rodzaju skóry. Każdy z nas powinien poznać podstawowe informacje dotyczące rozpoznawania znamion, które mogą być początkiem poważnej choroby jaką jest czerniak. Zachęcamy do oglądnięcia poniższych filmów:
Życzenia Świąteczne
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
W 2023 roku obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci przypadły na 2
kwietnia. Jego celem jest promowanie pięknej literatury dla młodego czytelnika.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest w dniu urodzin znanego
duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Święto zostało zainicjowane w 1967
roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY).
Od tego czasu coroczne obchody organizuje inne państwo. Polska była organizatorem
święta w 1977 roku, zaś przewodnie hasło tych obchodów brzmiało: „Książka moim oknem
na świat”. Impreza odbywała się też w takich krajach jak Belgia, Brazylia, Hiszpania, Indie,
Japonia, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone.
W Polsce od 2001 roku działa Kampania „Cała Polska Czyta Dzieciom”, która zachęca
rodziców do czytania książek dzieciom.
Książki, zwłaszcza baśnie, czytane dzieciom od samego urodzenia znacząco wpływają na
dalszy rozwój małych czytelników. Czytanie pobudza wyobraźnię, kształtuje procesy
myślowe oraz wzbogaca więź między dzieckiem a rodzicem. Książki przede wszystkim
uwrażliwiają na piękno życia i sztuki. Pierwszy kontakt z książką jest ważnym krokiem w
umacnianiu nawyku wspólnego czytania. Rodzic staje się przewodnikiem i opiekunem po
kartach baśni i bajek, a dziecko przeżywa niezwykłe przygody, które na długo zapadają w
pamięć małego czytelnika. Warto poświęcić dziecku codziennie przynajmniej 20 minut na
wspólne czytanie, bowiem książka może stać się przyjacielem naszych pociech.W naszej szkole, nawiązując do tego święta, w klasach 4 – 6 na lekcjach matematyki
rozwiązywaliśmy ćwiczenia i zadania propagujące czytanie książek na co dzień, a nie tylko
od święta. Uczniom ta akcja bardzo się spodobała.3Organizatorami akcji: „Dzień wody w szkole” byli: mgr Dorota Wróbel, mgr Mirosław
Warias.
Do udokumentowania wydarzenia wykorzystano sprzęt pozyskany w ramach programu:
„Laboratoria Przyszłości” #laboratoriaprzyszlosci
Wyjazd do Bochni uczniów klas 4-7.
21 marca uczniowie naszej szkoły zwiedzili kopalnię soli w Bochni oraz zamek w Nowym Wiśniczu. Wycieczka została zorganizowana dla uczniów klasy 4, 5, 6 i 7.Niezapomnianych wrażeń dostarczył już sam zjazd w głąb kopalni. Przepłynięcie łódką solanki dopełniło reszty... Zresztą zdjęcia mówią same za siebie.Nowy Wiśnicz powitał nas deszczową pogodą ale w murach zamku każdy znalazł coś ciekawego dla siebie.. Jednym słowem więcej takich podróży, za które serdecznie dziękujemy ich organizatorom.
23Do udokumentowania wydarzenia wykorzystano sprzęt pozyskany w ramach programu
Laboratoria Przyszłości.
Archiwum Aktualności